Artysta

Agnieszka Passia

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach w 1993 r. 

Studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 1998 r. obroniła pracę magisterską, pt. „Dzieło i jego twórca w prawie autorskim.”

W Okręgu Katowickim Związku Polskich Artystów Plastyków od 2004 r.

Uprawiane dyscypliny: rysunek, malarstwo

Techniki: piórko, akwarela, gwasz, pastel, olej

  

Swoją artystyczną przygodę rozpoczęłam jeszcze w Liceum, gdzie dane mi było poznać całe bogactwo różnych tworzyw plastycznych i zgłębić tajemnice ich obróbki. W tym okresie fascynowała mnie metaloplastyka - aktywność w zakresie obróbki metalu i tworzenia zeń „przedmiotów” mających walor zarówno wizualny jak i użytkowy. Nigdy nie rozstawałam się jednak z papierem i piórkiem, które zdarzało mi się wyciągać z kieszeni w nieoczekiwanym momencie, gdy tylko pojawił się ciekawy temat. Wielką przyjemność daje mi zarówno pastel (portret) jak i akwarela (pejzaż). Ze sposobności malowania akwarelą korzystam jednak tylko w plenerze.

 

Malarstwo olejne jest dla mnie techniką wiodącą i ważną.

Temat - to nieustająca inspiracja sztuką gotycką. Motyw zaczerpnięty z architektury gotyku, wertykalizm, czyli akcentowanie „pędu ku górze...” Często używam złota jako „koloru metafizyki” a szpachli jako narzędzia ekspresji. W moich  obrazach „architektonicznych” skłaniam się głównie ku koncepcji tryptyku, co w moim odczuciu daje większe możliwości wypowiedzi artystycznej i ściśle nawiązuje do źródła inspiracji

Obrazy